C1206C182F5HAC7800
Mfr.Part #
C1206C182F5HAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 50V X8R 1206
Ceramic Capacitors
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Capacitance :
1800pF
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±1%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C1206C182F5HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 1800pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)