C1206C181K1GAC7800
Mfr.Part #
C1206C181K1GAC7800
Description
CAP CER 180PF 100V NP0 1206
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Length :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
Height :
780μm
Tolerance :
10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Published :
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Package / Case :
Capacitance :
180pF
Mount :
Surface Mount
KEMET C1206C181K1GAC7800
180pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206