C1206C180G2GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C180G2GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 18PF 200V NP0 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
2%
Published :
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
C0G
Length :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
780μm
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
18pF
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
KEMET C1206C180G2GAC7800
18pF Ceramic Capacitor 2% 1206
C1206C180G2GAC7800 Overview
Stable operation requires a temperature higher than -55°C.The voltage - Rated DC of 200V allows it to function.
C1206C180G2GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V