C1206C161M3HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C161M3HACAUTO
Description
CAP CER 1206 160PF 25V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
160pF
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
X8R
Tolerance :
±20%
Feature :
Low ESL, High Temperature
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
25V
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
KEMET C1206C161M3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 160pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)