C1206C161K4HAC7800
Mfr.Part #
C1206C161K4HAC7800
Description
CAP CER 160PF 16V X8R 1206
Capacitance :
160pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
18 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C1206C161K4HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 160pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)