C1206C160F3HAC7800
Mfr.Part #
C1206C160F3HAC7800
Description
CAP CER 16PF 25V X8R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
25V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
16pF
Feature :
Low ESL, High Temperature
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
KEMET C1206C160F3HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 16pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)