C1206C155K5RACAUTO
Mfr.Part #
C1206C155K5RACAUTO
Description
CAP CER 1.5UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Ratings :
AEC-Q200
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
1.5μF
Depth :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Series :
SMD Auto X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C1206C155K5RACAUTO
SMD Auto X7R 1.5μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)