C1206C154M5RAC7800
Mfr.Part #
C1206C154M5RAC7800
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Height :
900μm
Depth :
1.6mm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Multilayer :
yes
Dielectric :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
3.2mm
Dielectric Material :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Radiation Hardening :
No
Published :
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
20%
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
150nF
KEMET C1206C154M5RAC7800
150nF Ceramic Capacitor 20% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206