C1206C150G2GAC7800
Mfr.Part #
C1206C150G2GAC7800
Description
CAP CER 15PF 200V NP0 1206
Ceramic Capacitors
Height :
780μm
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
200V
Tolerance :
2%
Capacitance :
15pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
C0G
Published :
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
KEMET C1206C150G2GAC7800
15pF Ceramic Capacitor 2% 1206
C1206C150G2GAC7800 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
C1206C150G2GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V