C1206C122K5HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C122K5HACAUTO
Description
CAP CER 1206 1.2NF 50V ULTRA STA
Capacitance :
1200pF
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Height :
880μm
KEMET C1206C122K5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 1200pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)