C1206C122K2GAC7800
Mfr.Part #
C1206C122K2GAC7800
Description
CAP CER 1200PF 200V NP0 1206
Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
7 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
3.2mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Height :
780μm
Voltage - Rated DC :
200V
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
1.2nF
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
C0G
KEMET C1206C122K2GAC7800
1.2nF Ceramic Capacitor 10% 1206
C1206C122K2GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 200V, it is capable of operating.
C1206C122K2GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V