C1206C122K1HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C122K1HACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 1.2NF 100V ULTRA ST
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1200pF
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
Low ESL, High Temperature
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±10%
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
880μm
KEMET C1206C122K1HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 1200pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)