C1206C121G4HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C121G4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 120PF 16V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
X8R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Capacitance :
120pF
Feature :
Low ESL, High Temperature
KEMET C1206C121G4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 120pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)