C1206C121F5HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C121F5HACAUTO
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 120PF 50V ULTRA STA
Tolerance :
±1%
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
50V
Feature :
Low ESL, High Temperature
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
120pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C1206C121F5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 120pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)