C1206C121F5GAC7800
Mfr.Part #
C1206C121F5GAC7800
Description
CAP CER 120PF 50V NP0 1206
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Package / Case :
Dielectric :
C0G
Depth :
1.6mm
Multilayer :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
6 Weeks
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height :
780μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
3.2mm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Published :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
120pF
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
-/+30ppm/Cel ppm/°C
KEMET C1206C121F5GAC7800
120pF Ceramic Capacitor 1% -/+30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1206