C1206C120G3HAC7800
Mfr.Part #
C1206C120G3HAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 25V X8R 1206
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Capacitance :
12pF
Feature :
Low ESL, High Temperature
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±2%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C1206C120G3HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 12pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)