C1206C112J5GAC7800
Mfr.Part #
C1206C112J5GAC7800
Description
CAP CER 1100PF 50V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Published :
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
5%
Dielectric :
C0G
Capacitance :
1.1nF
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
780μm
KEMET C1206C112J5GAC7800
1.1nF Ceramic Capacitor 5% 1206