C1206C110J1GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C110J1GAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 11PF 100V NP0 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Series :
SMD Comm C0G
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Base Product Number :
C1206C
Product Status :
Active
Features :
Low ESL
Ratings :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
11 pF
Voltage - Rated :
100V
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
KEMET C1206C110J1GAC7800
SMD Comm C0G 11 pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)