C1206C105M4REC7210
Mfr.Part #
C1206C105M4REC7210
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 1UF 16V X7R 20%
Capacitance :
1μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
ESD SMD Comm X7R
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
ESD Protection
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Temperature Coefficient :
X7R
KEMET C1206C105M4REC7210
ESD SMD Comm X7R 1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)