C1206C104M8JAC7800
Mfr.Part #
C1206C104M8JAC7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 10V U2J 1206
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
0.1μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
52 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Series :
SMD Comm U2J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
U2J
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
889μm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
KEMET C1206C104M8JAC7800
SMD Comm U2J 0.1μF 10V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)