C1206C104J3GACAUTO
Mfr.Part #
C1206C104J3GACAUTO
Description
CAP CER 0.1UF 25V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.8034mm
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
3.2mm
Published :
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
880μm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric :
C0G
Applications :
Automotive
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
0.1μF
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Auto C0G
Packaging :
Cut Tape (CT)
Feature :
Low ESL
REACH SVHC :
No SVHC
KEMET C1206C104J3GACAUTO
SMD Auto C0G 0.1μF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)