C1206C103K5RAC7025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C103K5RAC7025
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER SMD 1206 .01UF 50V 10% X
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Bypass, Decoupling
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Radiation Hardening :
No
Series :
SMD Comm X7R
Length :
3.2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Reference Standard :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Height :
880μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.6mm
Capacitance :
10000pF
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
KEMET C1206C103K5RAC7025
SMD Comm X7R 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)