C1206C103J5RACAUTO
Mfr.Part #
C1206C103J5RACAUTO
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
0.78mm
Capacitance :
10000pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
HTS Code :
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
Multilayer :
Number of Terminations :
2
Series :
SMD Auto X7R
Factory Lead Time :
15 Weeks
KEMET C1206C103J5RACAUTO
SMD Auto X7R 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)