C1206C103J1RAL7800
Mfr.Part #
C1206C103J1RAL7800
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
100V
Base Product Number :
C1206C
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Capacitance :
10000 pF
Features :
Tolerance :
±5%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
KEMET C1206C103J1RAL7800
SMD Comm X7R SnPb 10000 pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)