C1206C102M5RECAUTO7210
Mfr.Part #
C1206C102M5RECAUTO7210
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1206 1NF 50V X7R 20%
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive, ESD Protection
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Voltage - Rated :
50V
Series :
ESD SMD Auto X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C1206C102M5RECAUTO7210
ESD SMD Auto X7R 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)