C1206C102M2RAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1206C102M2RAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Length :
3.2mm
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Dielectric :
X7R
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
780μm
Published :
Capacitance :
1nF