C1206C102KFRACAUTO
Mfr.Part #
C1206C102KFRACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500 V
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
HTS Code :
Lead Style :
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
1.2 mm
Capacitance :
1000 pF
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product :
General Type MLCCs
Packing Method :
TR, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
MouseReel
Width :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
X7R
Negative Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Base Product Number :
C1206C
Type :
High Voltage X7R Dielectric Commercial MLCCs
Size Code :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Reference Standard :
AEC-Q200
Series :
SMD Auto X7R HV
Height - Seated (Max) :
Size / Dimension :
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Features :
Low ESL, High Voltage
Number of Terminals :
2
Qualification :
AEC-Q200
Reach Compliance Code :
Compliant
Dielectric :
Failure Rate :
Product Status :
Active
Class :
Class 2
RoHS :
Details
ECCN Code :
EAR99
Positive Tolerance :
10%
Tolerance :
10 %
Length :
3.2 mm
Multilayer :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Voltage - Rated :
1500V (1.5kV)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
KEMET C1206C102KFRACAUTO
SMD Auto X7R HV 1000 pF Capacitor 10 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 125°C 1206 (3216 metric)