C1206C102K5RECAUTO7210
Mfr.Part #
C1206C102K5RECAUTO7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1206 1NF 50V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Capacitance :
1000pF
Applications :
Automotive, ESD Protection
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Series :
ESD SMD Auto X7R
Surface Mount, MLCC
KEMET C1206C102K5RECAUTO7210
ESD SMD Auto X7R 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)