C1206C102JMGECAUTO
Mfr.Part #
C1206C102JMGECAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1206 1NF 63V C0G 5%
Manufacturer :
KEMET
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
ESD SMD Auto C0G
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1000pF
Feature :
Low ESL
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
63V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
KEMET C1206C102JMGECAUTO
ESD SMD Auto C0G 1000pF 63V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)