C1206C102JGRAC7800
Mfr.Part #
C1206C102JGRAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Tolerance :
5%
Microwave Application :
yes
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting :
Surface Mount
Product Height (mm) :
1.2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Package / Case :
Product Length (mm) :
3.2
Capacitance Value :
0.001uF
Construction :
Flat
Equivalent Series Resistance Type :
LOW
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage :
2000VDC
Packaging :
Tape and Reel
Size (mm) :
3.2 X 1.6 X 1.2
ECCN (US) :
EAR99
Dielectric :
X7R
Number of Terminals :
2
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Depth (mm) :
1.6
Case Style :
Ceramic Chip
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C1206C102JGRAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:1206, Voltage:2000VDC, C1206C102JGRAC7800 pinout, C1206C102JGRAC7800 datasheet PDF, C1206C102JGRAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C1206C102JGRAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C1206C102JGRAC7800
Ceramic Capacitor 5% 1206