C1206C102J3RECAUTO7210
Mfr.Part #
C1206C102J3RECAUTO7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1206 1NF 25V X7R 5%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
ESD SMD Auto X7R
Capacitance :
1000pF
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive, ESD Protection
Factory Lead Time :
11 Weeks
Voltage - Rated :
25V
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
KEMET C1206C102J3RECAUTO7210
ESD SMD Auto X7R 1000pF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)