C1206C102G5GEC7800
Mfr.Part #
C1206C102G5GEC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1206 1NF 50V C0G 2%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
ESD SMD Comm C0G
Feature :
Low ESL
Factory Lead Time :
11 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
ESD Protection
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±2%
KEMET C1206C102G5GEC7800
ESD SMD Comm C0G 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)