C1206C102G1HAC7800
Mfr.Part #
C1206C102G1HAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1000PF 100V X8R 1206
Manufacturer :
KEMET
Series :
SMD Comm X8R HT150C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Temperature Coefficient :
X8R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Feature :
Low ESL, High Temperature
Capacitance :
1000pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
KEMET C1206C102G1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 1000pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)