C1206C101K5GACAUTO
Mfr.Part #
C1206C101K5GACAUTO
Description
CAP CER 100PF 50V NP0 1206
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
100pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Width :
1.6mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Low ESL
Ratings :
AEC-Q200
Height :
880μm
Factory Lead Time :
50 Weeks
Surface Mount, MLCC
Thickness :
889μm
Packing Method :
TR, EMBOSSED PLASTIC/PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
SMD Auto C0G
Dielectric :
C0G
Length :
3.2mm
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Published :
KEMET C1206C101K5GACAUTO
SMD Auto C0G 100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)