C1206C101JGGACAUTO
Mfr.Part #
C1206C101JGGACAUTO
Description
CAP CER 1206 100PF 2000V C0G 5%
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±5%
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.2mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
2kV
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESL, High Voltage
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Capacitance :
100pF
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Series :
SMD Auto C0G HV
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
KEMET C1206C101JGGACAUTO
SMD Auto C0G HV 100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)