C1206C101J4HACAUTO
Mfr.Part #
C1206C101J4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1206 100PF 16V ULTRA STA
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, High Temperature
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
100pF
Applications :
Automotive
Temperature Coefficient :
X8R
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Height :
880μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
KEMET C1206C101J4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 100pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)