C1005X8R2A151M050BE
Mfr.Part #
C1005X8R2A151M050BE
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 150PF 100V X8R 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness :
609.6μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
150pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Applications :
Boardflex Sensitive
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X8R
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
Soft Termination
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
C1005X8R2A151M050BE
TDK Corporation C1005X8R2A151M050BE
C 150pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)