C1005X7R1C683M050BC
Mfr.Part #
C1005X7R1C683M050BC
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.068UF 16V X7R 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Weight :
652.039032μg
Height :
500μm
Thickness :
558.8μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL
Series :
C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
0.068μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Published :
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Width :
0.5mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
TDK Corporation C1005X7R1C683M050BC
C 0.068μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C1005X7R1C683M050BC Overview
Ceramic capacitor is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 16V is required to operate this capacitor.
C1005X7R1C683M050BC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V