C1005X6S1E683K050BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C1005X6S1E683K050BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.068UF 25V X6S 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
25V
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X6S
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
0.068μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Length :
1mm
Series :
C
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X6S
Published :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESL
Width :
0.5mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Weight :
33.991078mg
TDK Corporation C1005X6S1E683K050BC
C 0.068μF Ceramic Capacitor ±10% X6S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C1005X6S1E683K050BC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient equals X6S indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.
C1005X6S1E683K050BC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X6S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V