C1005X6S0G474M050BB
Mfr.Part #
C1005X6S0G474M050BB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.47UF 4V X6S 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Weight :
652.039032μg
Feature :
Low ESL
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X6S
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitance :
0.47µF
Width :
0.5mm
Series :
C
Lead Free :
Lead Free
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Temperature Characteristics Code :
X6S
Published :
Thickness :
558.8μm
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±20%
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Length :
1mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Height :
500μm
Voltage - Rated DC :
4V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
C1005X6S0G474M050BB
TDK Corporation C1005X6S0G474M050BB
C 0.47μF Ceramic Capacitor ±20% X6S 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~105°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)