C1005X5R1H223M050BB
Mfr.Part #
C1005X5R1H223M050BB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.022UF 50V X5R 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
558.8μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1mm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Low ESL
Temperature Characteristics Code :
X5R
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
C
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Width :
0.5mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Weight :
33.991078mg
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
0.022µF
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X5R
Datasheets
C1005X5R1H223M050BB
TDK Corporation C1005X5R1H223M050BB
C 0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
C1005X5R1H223M050BB Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C1005X5R1H223M050BB Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V