C1005X5R1E683K050BC
Mfr.Part #
C1005X5R1E683K050BC
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.068UF 25V X5R 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Number of Terminations :
2
Height :
500μm
Series :
C
Tolerance :
±10%
Depth :
500μm
Temperature Characteristics Code :
X5R
Weight :
652.039032μg
Width :
0.5mm
Feature :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Thickness :
558.8μm
Voltage - Rated DC :
25V
Termination :
SMD/SMT
Multilayer :
yes
Length :
1mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X5R
Number of Pins :
2
Capacitance :
0.068μF