C1005JB1V225M050BC
Mfr.Part #
C1005JB1V225M050BC
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 2.2UF 35V JB 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
12 Weeks
Weight :
33.991078mg
Thickness :
558.8μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
2.2μF
Voltage - Rated DC :
35V
Series :
C
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Width :
0.5mm
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
JB
Length :
1mm
Published :
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm