C1005JB1H331M050BA
Mfr.Part #
C1005JB1H331M050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 330PF 50V JB 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Low ESL
Width :
0.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Length :
1mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
JB
Temperature Characteristics Code :
JB
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
HTS Code :
Thickness :
558.8μm
Capacitance :
330pF
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Weight :
33.991078mg
Series :
C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
TDK Corporation C1005JB1H331M050BA
C 330pF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)