C1005JB0J475M050BC
Mfr.Part #
C1005JB0J475M050BC
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V JB 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
4.7μF
Packaging :
Series :
C
Published :
Temperature Characteristics Code :
JB
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Weight :
33.991078mg
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
6.3V
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
JB
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Width :
0.5mm
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Low ESL
Length :
1mm
Dielectric Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Thickness :
558.8μm
Datasheets
C1005JB0J475M050BC
TDK Corporation C1005JB0J475M050BC
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)