C1005JB0J155M050BB
Mfr.Part #
C1005JB0J155M050BB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 1.5UF 6.3V JB 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Feature :
Low ESL
Temperature Characteristics Code :
JB
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
6.3V
Mount :
Surface Mount
Width :
0.5mm
Temperature Coefficient :
JB
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Packaging :
GENERAL PURPOSE
Weight :
33.991078mg
JESD-609 Code :
e3
Length :
1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
Series :
C
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
1.5μF
Datasheets
C1005JB0J155M050BB
TDK Corporation C1005JB0J155M050BB
C 1.5μF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)