C1005JB0G475K050BB
Mfr.Part #
C1005JB0G475K050BB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 4.7UF 4V JB 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Temperature Coefficient :
JB
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Feature :
Low ESL
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
4.7μF
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
1mm
Weight :
33.991078mg
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
4V
Temperature Characteristics Code :
JB
Mount :
Surface Mount
Series :
C
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Published :
Width :
0.5mm
Thickness :
558.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
C1005JB0G475K050BB
TDK Corporation C1005JB0G475K050BB
C 4.7μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)