C1005CH2A221K050BA
Mfr.Part #
C1005CH2A221K050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 220PF 100V CH 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Height :
500μm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Characteristics Code :
CH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Series :
C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Published :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Number of Terminations :
2
Thickness :
558.8μm
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Capacitance :
220pF
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
CH
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
C1005CH2A221K050BA
TDK Corporation C1005CH2A221K050BA
C 220pF Ceramic Capacitor ±10% CH 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -25°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)