C1005CH1H820J050BA
Mfr.Part #
C1005CH1H820J050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 82PF 50V CH 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Low ESL
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±5%
Published :
Width :
0.5mm
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Series :
C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Mount :
Surface Mount
Weight :
33.991078mg
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
CH
Multilayer :
yes
Thickness :
558.8μm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Length :
1mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
CH
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
82pF
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
RoHS Compliant
TDK Corporation C1005CH1H820J050BA
C 82pF Ceramic Capacitor ±5% CH 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)