C1005C0G2A221K050BA
Mfr.Part #
C1005C0G2A221K050BA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 220PF 100V C0G 0402
Manufacturer :
TDK Corporation
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Length :
1mm
Published :
Capacitance :
220pF
Multilayer :
yes
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
500μm
JESD-609 Code :
e3
Width :
0.5mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Thickness :
558.8μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
C1005C0G2A221K050BA
TDK Corporation C1005C0G2A221K050BA
C 220pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)